top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraHubert Multana

Nowy Canon R6 mkII - pierwsze wrażenia

Zaktualizowano: 3 sty 2023

Kilka godzin temu Canon zaprezentował zapowiedź drugiej generacji bardzo udanego modelu Canon R6. Zmian względem poprzednika nie jest dużo, ale wszystkie wydają się być przemyślane i atrakcyjne z punktu widzenia ergonomii pracy i samych możliwości sprzętowych aparatu. Przygotowałem dla Was krótkie podsumowanie tej premiery


fot. Canon, www.canon.pl


Najważniejsza zmiana to zastąpienie sensora 20mp (wywodzącego się z Canona 1DX) 24mp sensorem cmos. Było dużo spekulacji na temat wprowadzenia sensora stacked cmos z modelu Canon R3. Te plotki jednak nie zostały potwierdozne. O ile nie jest to aż tak istotna zmiana dla fotografów, to w trybie filmowym powinno zniwelować to zjawisko rolling shutter z którym Canon R6 radził sobie kiepsko.


Na odpowiedź czy poprawione zostały możliwości filmowania w 4K i problem z przegrzewaniem się przyjdzie nam poczekać na niezależne testy - Canon nigdy nie przyznał się do problemów z przegrzewaniem się modelu Canon R6, więc trudno spodziewać się newsów o ewentualnej poprawie - co byłoby przyznaniem, że problem rzeczywiście istniał. Faktycznie zniesione zostało jednak ograniczenie nagrywania pojedynczego pliku do 29:59 min - możliwe stało się nagrywanie plików aż do 6 godzin w standardowym FPS, przy czym czas ten będzie odpowiednio skrócony wraz ze wzrostem ilości klatek na sekundę.


fot. Canon, www.canon.pl

Kolejną zmianą związaną z filmowaniem jest możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K na zewnętrznym recorderze oraz w 4K zeskalowanego z 6K wprost z aparatu. Aparat będzie także przez 5 sekund buforował obraz przed rozpoczęciem nagrywania i w razie potrzeby zachowa te dane. W przypadku filmowania w rozdzielczości Full-HD mamy możliwość rejestracji 180 klatek na sekundę.


To co widzimy już teraz to pewne zmiany w układzie przycisków na obudowie. Miejsce przełącznika ON/OFF zastąpił przełącznik między trybiem filmowym i fotograficznym - a sam włącznik powędrował na prawą stronę, tuż obok pokrętła funkcyjnego. Choć zmiana nie jest duża z pewnością poprawi ergonomię pracy i już na etapie przecieków została bardzo ciepło przyjęta przez internautów. Wymiary samej obudowy oraz waga całego aparatu pozostała bez zmian.


fot. Canon, www.canon.pl

Fotografów na pewno ucieszy zmiana stopki na tą znaną z modelu Canon R3. W przeciwieństwie do tej w modelu Canon R6 tutaj posiadamy dodatkowe piny umożliwiające nie tylko sterowanie podpiętymi akcesoriami z poziomu menu aparatu, ale także zasilanie ich.


Druga nowość istotna dla fotografów to zaktualizowany autofocus o możliwość śledzenia samolotów, pociągów i koni. Z rozwiązań, które już znamy a zostały zapowiedziane w modelu R6 mkII to Dual Pixel RAW umożliwiające korekcję autofocusa i bokeh na etapie postprodukcji zdjęcia (dotychczas dostępne w Canon R5) oraz Cloud RAW processing - dodatkowe oprogramowanie Canon korygujące ostrość i szumy zdjęcia w chmurze (dotychczas dostępne w Canon R3, Canon R7 i Canon R10).fot. Canon, www.canon.pl

Kolejną nowością jest rozszerzenie możliwości elektronicznej migawki aż do 40 zdjęć na sekundę. Mechaniczna migawka w dalszym ciągu zapewnia możliwość zrobienia 12 zdjęć na sekundę.


Jeśli chodzi o zmiany to ostatnim punktem wartym odnotowania jest nowa cena ustalona na poziomie 2499 USD / 2779 GBP. Polska cena nie jest jeszcze znana*. Biorąc pod uwagę zbliżenie się do możliwości Canon R5 oraz fakt, że jest to bezpośredni następca modelu Canon R6 możemy oczekiwać spadek cen obu tych aparatów.


fot. Canon, www.canon.pl

Jeśli zadajesz sobie pytanie czy warto zamówić Canon R6 mkII to odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od obecnie posiadanego sprzętu. Wszystko wskazuje na to, że konstrukcja będzie jeszcze bardziej udana niż Canon R6. Na pewno na atrakcyjności w momencie premiery zyskuje model Canon R3 i Canon R6, których ceny powinny spaść, a możliwości dalej są bardzo dobre. Prywatnie jako użytkownik Canon R6 największe oczekiwania mam względem poprawy przegrzewania się tego aparatu co znacznie zwiększy jego użyteczność w filmowaniu. Jeśli natomiast wydaje Ci się, że Canon R6 mkII jest aparatem dla Ciebie - polecam zamawiać od razu. Podobnie jak z wszystkimi nowościami w ostatnim czasie jak Sony FX-30 czy dron DJI Mini 3 pro pierwszy nakład rozejdzie się bardzo szybko.


Aktualizacja 03.11.2022


Polska cena została ustalona na poziomie 14299 zł, dostępna jest przedsprzedaż aparatu.


Jestem Partnerem Ceneo i otrzymuje wynagrodzenie z tytułu wyświetleń z przeklików powyższych linków.

1112 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page