top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraHubert Multana

Jaki aparat fotograficzny kupić na start?

Zaktualizowano: 3 sty 2023

Jeśli szukasz swojego pierwszego aparatu jesteś w dobrym miejscu. W pięciu krokach pomogę Ci zrozumieć schemat zakupu oraz to jak podjąć właściwą decyzję. Rozumiem Cię doskonale, bo sam przez to przechodziłem. Choć swój pierwszy aparat kupowałem blisko dwadzieścia lat temu są to uniwersalne porady, ktore cały czas pozostają aktualne. Zanim poprosisz innych o pomoc w wyborze sprzętu dla Ciebie przygotuj odpowiedzi na pięć poniższych pytań. Innym będzie łatwiej doradzić, a Ty szybciej dostaniesz to czego szukasz.Jaki mam budżet?


Zanim zaczniesz szukać swojego pierwszego aparatu fotograficznego do zdjęć lub filmowania zastanów się jakimi środkami finansowymi dysponujesz. Weź pod uwagę, że oprócz aparatu musisz zakupić także obiektyw, karty pamięci, dodatkową baterię - a jeśli chcesz filmować warto pomysleć o zewnętrznym mikrofonie i zmiennym filtrze szarym. Wiele z tych rzeczy musisz kupić w tym samym czasie co aparat, przez co musisz dokładnie zaplanować swoje wydatki. Nie ma jednak jednoznacznej i uniwersalnej reguły co do tego jak to zbalansować. Miej jednak cały czas na uwadze, że sam aparat do dopiero początek wydatków, a nie koniec.


Canon, Sony czy Nikon?


Na rynku najpopularniejsze marki aparatów fotograficznych to Canon, Sony i Nikon. Oprócz tego spotkasz sie z apartami takich marek jak Fuji, Panasonic czy Pentax. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z fotografią wybór systemu nie ma dla Ciebie większego znaczenia.


Wszystkie mają swoje zalety. Każdy z nich ma też swoje wady. Ale każdy będzie tak samo dobry na początek w myśl zasady, że najlepszy aparat to ten, który akurat masz pod ręką. Każdy kolejny dzień spędzony nad zastanawianiem sie nad odpowiednim wyborem to dzień, który mógłbyś poświecić na zdjęcia i naukę. Jest jednak jedna sytuacja, która usprawiedliwia faworyzowanie jednego systemu nad innym - jeśli ktoś z kim spędzasz dużo czasu np. przyjaciel, członek rodziny lub bliscy znajomi również fotografują rozważ zakup tego samego systemu co oni. Pozwoli Ci to na wzajemne wymiany doświadczeń czy pożyczanie i testowanie obiektywów - będzie Wam także łatwiej znaleźć wspólny język i szybciej będziecie uczyć się od siebie nawzajem.Nowy czy używany?


Sprzęt elektroniczny stosunkwo szybko traci na wartosci. Jest to szczególnie mocno odczuwalne w przypadku tanszych aparatów dla początkujących. Wielu z nich boi sie zakupu uzywanego sprzętu z powodu braku wiedzy czy zaufania do sprzedających. Umówmy się też, zastrzyk serotoniny w trakcie odrywania folii z nowych zabawek jest bezcenny. Bezpieczniejsze i bardziej racjonalne wydaje sie kupno nowego aparatu w sklepie. Prawda jest jednak taka, że takie aparaty na rynku wtórnym najczęściej sprzedają ludzie, który tez są początkującymi. Najcześciej są to rzeczy używane sporadycznie i amatorsko, zazwyczaj w bardzo dobrym stanie. Używane aparaty czy obiektywy to na początek nie jest takie złe wyjscie jak mogłoby sie wydawać. Nawiększy spadek wartosci sprzęt ma juz za sobą. Nawet jeśli nowe hobby Cię nie wciągnie lub wręcz przeciwnie, czyniąc szybkie postępy w nauce zdecydujesz się sprzedać swój aparat na rynku wtórnym w celu kupna czegoś lepszego dołożysz do tego stosunkowo niewiele - a na pewno mniej niż gdybyś zdecydował się na sprzedaż nowego aparatu zakupionego bezpośrednio w sklepie. Osobiście mimo posiadania dwóch aparatów i pięciu obiektywów często jeśli cena jest atrakcyjna dokupuje obiektyw z drugiej reki . Testuję go, wykorzystuje świeżą perspektywę i często odsprzedaje go dalej tracąc na tym symboliczne kwoty, lub wręcz nie dokładając do tego ani złotówki.


Czego dokładnie oczekujesz?


Zastanów sie co chcesz fotografować. To dosc trudne pytanie i nie obawiaj sie, jeśli na tym etapie nie znasz dokładnej odpowiedzi. Brak określonych preferencji to jasny sygnał, że potrzebujesz czegoś uniwersalnego. Jeśli natomiast wiesz, że paraliżuje Cię kontakt z drugim człowiekiem i chcesz skupić się tylko na krajobrazach lub makrofotografii kwiatów - to bardzo ułatwi pomoc w doborze aparatu i obiektywu. Analogicznie, jeśli pasjonują Cię portrety lub fotografia uliczna i reportażowa, to również cenna wskazówka. A może oprócz fotografii chcesz tez filmować lub kręcić VLOGI? Nikt nie zna Ciebie jak Ty sam - daj sie poznać, powiedz coś o sobie, swoich preferencjach i oczekiwaniach.


Lustrzanka czy bezlusterkowiec?


No dobra, tego pytania nikt sobie nie zadawał dwadzieścia lat temu - ale zanim zdecydujesz się na zakup - przygotuj się, że takie pytanie padnie. Te dwa całkowicie odmienne typy aparatów mają swoje wady i zalety, sprawdzają sie w różnych zastosowaniach i generują zupełnie inne doznania. Dyskutować można o tym przez długi czas przerzucając się argumentami za i przeciw. Różnice między nimi to temat na osobny artykuł. Choć osobiście uważam, ze era lustrzanek powoli przemija miałem ten komfort, że kiedyś lustrzankę posiadałem i jestem z tego powodu szczęśliwy. Jest pewna magia robieniu zdjęć lustrzanką, w dźwięku lustra, czego próżno szukać w bezlusterkowcach. Traktuj to jednak jako pytanie pomocnicze. Odpowiadając sobie na cztery pierwsze pytania najprawdopodobniej będzie stosunkowo łatwo wybrać sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb.


Podsumowanie


Wiele pytań na grupach facebookowych brzmi "Jaki aparat fotograficzny kupić na start?" - i odpowiedzi to najcześciej chaotyczny zbiór ogłoszeń sprzedaży osób, które chcą wypromować swój towar. I nie ma się co dziwić w takiej sytuacji, jeśli pytanie jest tak ogólne.


Po przeczytaniu tego artykułu Twoje pytanie może zabrzmieć: "Mój budżet to 5000 zł, chciałbym wydać 4000 zł na nowy aparat bezlusterkowy Canon wraz z obiektywem do fotografii portretowej, a resztę wydać na niezbędne akcesoria - co wybrać?"


Daj znać w komentarzu jeśli moje rady okazały się przydatne. Jesli masz pytania co do sprzętu - również postaram sie pomóc!


Jestem Partnerem Ceneo i otrzymuje wynagrodzenie z tytułu wyświetleń z przeklików powyższych linków.

385 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page